Ehitusplats mägedes, kuhu teed ei vii

Ehitame Norra lääneosas asuvas kauni maastikuga Fjærlandis, kuhu teed ei vii, oma kliendile Småkraftile, kahte hüdroelektrijaama. See on küllaltki suur proovikivi, sest ehitusalale pääseb ligi ainult merelt või helikopteriga.

Ehitame Lidali elektrijaama 1500-meetrise tunneli, 600-meetrise võlli ja sisendijaama. Lidali asub kõrvalises kohtas mägedes, Fjærlandi fjordi lähedal, mis asub merepinnast kuni 600 meetri kõrgusel.

Kuna ehitusplatsile ei vii teed, siis tuleb kõik vajaminev kohale tuua laeva või helikopteriga. Meil tuli kogu varustus ja rajatised, sealhulgas barakid, ehitusmasinad, veoautod ja töökoda, kohale tuua praamiga, mille peal me ise töötasime.

Piiratud eelarve ja ajakavaga arvestamine on küllaltki keeruline ülesanne, eriti mis puudutab planeerimist ja logistikat.
Ehitusplats on avatud ilmastikunähtustele, näiteks tugevatele tuultele. Sellises paigas on üks olulisemaid tegureid ohutus ja meil olid tehtud isegi evakuatsiooniplaanid ootamatute olukordade puhuks.

Kaldal asuva ehitusplatsi asemel praamilt töötamine vähendab mõju kohalikule keskkonnale. Keskkonnamõju kahandamiseks oleme kasutusele võtnud ka teisi meetmeid, näiteks puhastame kogu vee, mida oma töödel kasutame.

Faktid

  • Ehitame Norras Fjærlandi fjordis energiaettevõttele Småkraft kaks hüdroelektrijaama – Lidal ja Romøyri.
  • Lisaks ehitame kuuele elektrijaamale võllid ja juurdepääsuteedeta sisendjaamad ning kaevame kokku 2,5 kilomeetrit tunneleid.
  • Selle projekti teeb eriliseks see, et asukohta ei vii ükski tee ja et keskkonnamõju vähendamiseks tehakse tööd praamilt.
  • Lidali ehituspaigas on meil kokku 50 töötajat.
  • Projekt algas 2015. aasta juulis ja lõpetati 2016. aasta detsembris.

Detailid

Småkraft kaks hüdroelektrijaama
Småkraft A/S
Fjærlandi
Norra
2016
Maa-alune ehitus