Vanus ei ole takistuseks

Magnus Kolbrekk on 19aastane töödejuhataja. Trygve B. Gran on teerullijuht, kel vanust 70. Nende vanusevahe on 50 aastat ja mõlemad näevad selles eelist.

Me kohtume Lemminkäineni Norra tee-ehitusmeeskonnaga objektil Ramnesveienis, mis asub umbes 10minutise sõidu kaugusel Semi harukontoritest. Meeskond tasandab parasjagu üht sujuvate vuukidega kohalikku teed.

„Jah, me oleme graafikus," ütleb Magnus Kolbrekk. Ta on 19aastane töödejuhataja ja saab õige pea kätte oma õpipoisitunnistuse.

Miks sa valisid tee-ehituse? – „Mulle tundus, et see on kihvt, ja seda ta ongi. Kuigi hooaja lõpus olen pisut väsinud, ootan pärast talve siiski, et saaks vaid tagasi teele."

Kuidas te nii kiiresti töödejuhatajaks saite? – „Noh, ma vist jätsin päris hea esmamulje," ütleb ta naerdes. „Ma pidin võimalusest kinni haarama, kui seda mulle pakuti. Pärast seda, kui olin kuus kuud meeskonnaliige olnud, alustasime tööd E18-projektiga ja mida aeg edasi, seda püsivamalt ma selle projekti käigus töödejuhataja kohustusi täitsin."

Kuidas on teist vanemate inimeste tööd juhtida? „See on kurioosum, et ma olen endast 50 aastat vanema Trygve töödejuhataja. Ma võin öelda, et see ei ole alati just lihtne," lisab ta naerdes. „Mul on palju õppida ja Trygvel on suur töökogemus. Ta teeb asju pisut teistmoodi kui meie, nooremad, kel on vähem kogemusi."

Trygve on nõus: „Olen Lemminkäinenis 20 aastat teerullijuht olnud ja puutunud kokku paljude töödejuhatajatega. Aeg-ajalt arutleme selle üle, kuidas tuleks asju teha, näiteks vuugiküsimustes," ütleb ta. „Aga see lisab lihtsalt tööpäevale vürtsi. Noored õpivad kiiresti. Ma olen alati öelnud, et kui on laotud korralik põhi, on pealiskiht samuti hea."

Trygve B. Gran on 70aastane, kuid ei kavatse veel pensionile minna. „Ei, ma veedan tööl mõnusasti aega. Töötan hooajalise lepingu alusel ja ühe hooaja korraga. Mu naine ütleb mulle pidevalt, et ma peaksin pensionile minema, aga eks näis. Kui uus hooaeg kätte jõuab, hakkavad käed töö järele kihelema. Olen kodus alati rahutu, kuigi mul on ka seal palju teha."

Pärast mõningast mõtlemist sõnab ta: „Teate, see on kummaline. Olen töötanud koos teiste inimestega 15–16aastasest peale ja mulle see tõesti meeldib."

Ka Magnusele on kolleegid olulised. „Mulle siin meeldib. Kui töötate koos mõnusate inimestega, kes teavad, mida nad teevad, on teil tööl väga lõbus. Lisaks on hea õppida kogenud kolleegidelt nagu Trygve."

21.04.2015

23 inimesele meeldib see