Lõhkamisekspert

Olgu tegu kümmekonna kilo dünamiidiga linnapiirkonnas või kümneid tuhandeid kilosid kaaluvate vedelate lõhkeainetega Lapimaa metsikus looduses – Juha Viitala on mees, kes teab, mida teha. Ta vastutab lõhkamistööde eest Soome ehitusobjektidel.

„Lähtepunktiks on alati see, et hoolimata põhjalikest ettevaatusabinõudest on tegu ohtliku tööga. Ent see töö on ka huvitav, sest mulle meeldivad keerulised olukorrad ja iseseisev töö."

Juha liitus Lemminkäineniga kaheksa aastat tagasi. Toona olid tal veel pooleli õpingud ehitus- ja mäeinseneri erialal Saima Rakendusteaduste Ülikoolis Ida-Soomes. Praegu hõlmavad tema kohustused ehitusobjektidel ohutuskavasid, politsei teavitamist, tööfaasipõhiseid kaevekavasid, valdkonnapõhiseid laadimiskavasid ja õhkimistööde juhtimist.

Ta mäletab veel vanaprouat, kes elas kaevetööde paiga läheduses ja kartis plahvatusi. Nagu Lemminkäinenis kombeks, külastas Juha teda ning oli talle plahvatuste ajal seltsiks.

„Ma püüan kohalikega ennetavalt suhelda. Me saame vähem vihaseid telefonikõnesid, kui inimesed teavad ette, et näiteks lööklaine, mis nende aknaid raputab, ei ole ohtlik ega lõhu midagi ära."

Tekst ja fotod: Juho Paavola

17.11.2015

21 inimesele meeldib see