Kaarle Henrik Pentti 1918–2014

Siitilmast lahkus Lemminkäineni suur sõber.

29. detsembril 2014 suri Helsingis tööstusnõunik kolonelleitnant K. H. Pentti. Ta oli 96-aastane. Tema isa S. J. Pentti oli aktivist, Soome valgekaartlaste liige ja tööstur. Tema ema Helmi Arneberg-Pentti oli mõjuvõimas isik riigikaitse tugiorganisatsioonis Lotta Svärd. Valgekaartlaste kaitseliit sai ka K. H. Pentti elu osaks, kui ta oli koolipoiss. 1941. aastal lõpetas ta Soome sõjaväeakadeemia ohvitseri auastmega ja parimana oma klassis. Sõjas NSVLi vastu teenis ta muu hulgas komandörina Helsingi helgiheitjate pataljonis.

Pärast sõda sai ta magistrikraadi tehnoloogia, majanduse ja ärijuhtimise alal ning töötas juhtkohtadel suurettevõtetes United Paper Mills, Shell ja Neste. Lisaks ehitas ta üles Soome erakorralise varustamise süsteemi.

Aastatel 1959–1966 ja 1978–1993 oli K. H. Pentti Lemminkäineni juhatuse esimees. Tema käe all kasvas suhteliselt tagasihoidlik betooni ja pigiga tegelev firma rahvusvaheliseks ehituskontserniks ning hinnatud ettevõtteks. Selline areng toetus tema erakordselt ulatuslikele teadmistele ja kogemustele. Pentti oli muu hulgas tugev rahvusvahelistumise pooldaja ja suure keelepädevusega. Ta oli ka mõjukas õpetaja sellistes valdkondades nagu üldine silmaring, viisakad kombed, riietumine ja korrektne keelekasutus. Tema algatusel asutati 1985. aastal Oskari Vilamo fond, et toetada kõrgtasemel ehitusuuringuid. Vilamo oli tema äi.

K. H. Pentti oli renessansiajastu inimene. Talle anti audoktori kraad tehnoloogias ja sõjateaduses. Ta mängis mitmes orkestris metsasarve. Samuti oli ta andekas sportlane ja võitis mitu riiklikku meistrivõistlust pallimängudes. Ta mängis Soome pesapalli, korv- ja jalgpalli ning jää- ja maahokit. K. H. Pentti oli karismaatiline isik, keda tema töötajad jäävad mälestama suure kiindumusega.

Matti Aalto

18.03.2015

9 inimesele meeldib see